تاثیر مصرف گلوتامین در لاغری

گلوتامین یکی از انواع اسید های آمینه نیمه ضروری است که علاوه بر اینکه در بدن ساخته می شود، می تواند از طریق مصرف برخی از مواد غذایی و مکمل ها نیز وارد بدن شود. گلوتامین علاوه بر تکثیر سلولی و ایجاد تعادل میان اسید و باز بدن، موجب تامین انرژی و گلوکز بدن شده و مصرف آن به شکل مکمل می تواند علاوه بر عضله سازی در رفع خستگی ورزشکاران نیز موثر باشد. برخی از افراد معتقد هستند مصرف گلوتامین می تواند در لاغری و کاهش وزن فرد موثر باشد که این مطلب در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

گلوتامین چگونه باعث عضله سازی می شود ؟

مصرف مکمل های گلوتامین در میان ورزشکاران به خصوص رشته های بدنسازی بسیار رواج دارد. گلوتامین ها یکی از اجزای اصلی ساخت پروتئین در بدن هستند. و مصرف آن می تواند علاوه بر افزایش حجم عضلات موجب بهبود عملکرد ورزشی و کاهش دردهای عضلانی پس از ورزش شود.

نحوه ی عملکرد گلوتامین در کاهش وزن

مشاهدات بسیار نشان داده اند مصرف گلوتامین در افراد موجب کاهش وزن و کاهش چربی دور شکم شده است اما هنوز این مطلب به طور قطع به اثبات نرسیده و نیازمند آزمایشات بیشتری است. گلوتامین از جهات بسیاری می تواند در کاهش وزن نقش داشته باشه که شامل موارد زیر است :

  • نتایج آزمایشات نشان داده اند مصرف گلوتامین می تواند ساختار میکروبیوم روده را تغییر دهد. میکروبیوم روده روی کنترل وزن موثر است و با تغییر آن وزن افراد نیز کاهش می یابد.
  • گلوتامین خواص ضد التهاب داشته و مصرف آن می تواند از بیماری های زمینه ای ناشی از التهاب همچون چاقی پیشگیری کند.
  • مصرف گلوتامین باعث بهبود و کنترل ترشح انسولین در بدن شده و از چاقی ناشی از قند خون پیشگیری می کند.

 

تاثیر مصرف گلوتامین در لاغری

 

چگونگی مصرف گلوتامین جهت کاهش وزن

گلوتامین در برخی از مواد غذایی همچون گوشت گاو، تخم مرغ، شیر بدون چربی، پنیر توفو، برنج سفید و ذرت وجود دارد. همچنین مکمل های غذایی حاوی گلوتامین در اشکال قرص، کپسول و پودر نیز در بازار موجود است که اغلب ورزشکاران از آن استفاده می کنند. به طور معمول میزان مصرف روزانه گلوتامین 3 تا 5 گرم، در وعده های غذایی مختلف است . اما جهت لاغری لازم است میزان آن بیشتر شده و روزانه به 30 گرم افزایش یابد.

برای مصرف گلوتامین می توان آن را با انواع مایعات و آب مخلوط نمود اما نباید داغ باشند چرا که خواص گلوتامین را از بین می برند. مصرف دوز بالای گلوتامین در کوتاه مدت مشکلی بوجود نمی آورد اما استفاده ی بلند مدت آن ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد و حتما باید تحت نظر مربی یا افراد متخصص مصرف شود.

عوارض مصرف مکمل گلوتامین چیست؟

مصرف اکثر مکمل ها در طولانی مدت یا دوزهای بالا ممکن است باعث بروز عوارض جانبی شود. مکمل های گلوتامین نیز از این قاعده مستثنا نبوده و مصرف آنها ممکن است باعث عوارضی همچون حالت تهوع، نفخ، متورم شدن دست و پا، دردهای عضلانی و مفصلی، سردرد و سرگیجه، خارش های پوستی و کهیر، خشکی دهان، تعرق بیش از حد و آبریزش بینی شود. در صورت بروز مشکلات جدی همچون تنگی نفس، تب، متورم شدن صورت و درد قفسه سینه باید سریعا به پزشک مراجه نمود.

مصرف گلوتامین برای چه افرادی منع شده است ؟

  • افراد مبتلا به بیماری های کلیوی، کبدی و سندرم ری
  • دوران بارداری و شیردهی
  • کودکان و نوجوانان زیر 18 سال
  • بیماران مبتلا به انسفالوپاتی